Pierwsza pomoc w miejscu pracy z elementami ratownictwa drogowego
We wtorek 20 czerwca br. w godz.17:00 – 20:00 w grodziskim Centrum Kultury odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dedykowane przedsiębiorcom.
Warsztaty prowadził Specjalista ds. BHP Kamil Rytel. Kamil Rytel – Menedżer Jakości, Specjalista ds. BHP i Ochrony Środowiska, Inspektor Ochrony PPOŻ., Doradca DGSA – Członek Stowarzyszenia Doradców ds. transportu towarów niebezpiecznych, Audytor, Wykładowca, Instruktor Pierwszej Pomocy, Ratownik w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Z wykształcenia magister Administracji. Absolwent studiów podyplomowych „BHP” prowadzonych wspólnie przez Politechnikę Warszawską z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy, studiów podyplomowych „Ochrona Środowiska” na Uniwersytecie Warszawskim oraz „Zarządzania Jakością” na Uczelni Heleny Chodkowskiej.
Świadkiem lub uczestnikiem nagłego zdarzenia zagrażającego zdrowiu lub życiu, czyli wypadku, może zostać każdy. Niesienie pomocy poszkodowanym jest odruchem, gestem solidarności, ale także obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Ratownik działa w warunkach silnego stresu. Wypadkom często towarzyszy krew, jęki rannych, chaos, zniszczenie i przerażenie. Logiczne myślenie w takich sytuacjach jest niezawodne. Dlatego trzeba znać model zachowań, które zawsze wykonuje się je tak samo i w takiej samej kolejności w odpowiedzi na te same bodźce. Na miejsce wypadku najważniejsze jest wezwanie fachowej pomocy, zabezpieczenie miejsca zdarzenia i udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.
Podczas warsztatów uczestnicy poznali podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą w miejscu pracy. Dowiedzieli się o odpowiedzialności prawnej nałożonej na pracodawców oraz każdą osobę będącą świadkiem wypadku. Poznali ogólne zasady postępowania na miejscu zdarzenia, jak oceniać zagrożenie, kiedy i jak wezwać pomoc oraz ocenić, czy osoba poszkodowana oddycha. Ćwiczyli na fantomie uciskanie klatki piersiowej i wdechy ratownicze, a także tzw. pozycję boczną ustaloną. Dzięki temu szkoleniu poszerzyliśmy wiedzę o ratownictwo drogowe, pokazane zostało w jaki bezpieczny sposób zabezpieczyć miejsce wypadku drogowego, jak postąpić z osoba poszkodowana.
Zademonstrowane zostało działanie Defibrylatora AED, który to staje się coraz powszechniej dostępnym sprzętem, będącym na wyposażeniu obiektów użyteczności publicznej i firm.
Wszyscy uczestnicy z powodzeniem ukończyli szkolenie i w związku z tym otrzymali certyfikaty.
Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia zdobyte przez Państwa w czasie szkolenia okażą się cenne i pożyteczne.
Ze swojej strony chcielibyśmy serdecznie podziękować prelegentowi i wszystkim uczestnikom za przybycie oraz aktywne uczestnictwo w trakcie całych warsztatów.
Grażyna Jasińska Wydział „Centrum Obsługi Przedsiębiorcy”